Laser Cynosure Palomar Vectus

Laser Cynosure Palomar Vectus to najskuteczniejszy i najnowocześniejszy laser do trwałego usuwania owłosienia. Jest owocem kilkunastoletnich prac amerykańskiej firmy Palomar, która stworzyła technologię trwałej depilacji laserowej. To co go wyróżnia, to przede wszystkim najwyższa skuteczność, krótszy czas trwania zabiegów i bezpieczeństwo.
Laser Cynosure Palomar Vectus został wyposażony w:
- Opatentowaną technologię Photon RecyclingSM opartą na wbudowanych w głowicy lustrach.
- Wygenerowany impuls światła, który w naturalny sposób odbija się od skóry, dzięki lustrom, powraca do włosa, powodując, że cała energia wykorzystywana jest w 100%. Dzięki temu skuteczność zabiegów jest nieporównywalnie wyższa.
- Inteligentny czytnik poziomu melaniny SkintelTM.
Przed zabiegiem urządzenie przykładane jest w miejsce, które będzie poddawane depilacji i wykonuje minimum trzy pomiary poziomu aktywnej melaniny. Na podstawie odczytu, ustawia w laserze parametry najkorzystniejsze dla danej osoby. W praktyce oznacza to, że dzięki indywidualnemu doborowi energii, możemy zastosować wyższe parametry, jednak ciągle bezpieczne dla pacjenta. Powoduje to, że zabieg jest bardziej efektywny.
Technologię Advanced Contact CoolingSM. Oznacza to, że skóra jest chłodzona na każdym etapie zabiegu: przed, w trakcie i po emisji światła. Kontaktowe chłodzenie znacznie poprawia komfort w trakcie depilacji, powodując, że wyczuwalność ciepła w trakcie zabiegu jest minimalna. Pozwala to zastosować wyższą energię w trakcie zabiegu, a tym samym w znaczący sposób zwiększyć jego skuteczność.
Dla dociekliwych

Wszystko zaczęło się w 1998 r. w USA, kiedy to firma Palomar wprowadziła na rynek laser diodowy, który działał na zasadzie selektywnej fototermolizy. Mówiąc prościej, chodziło o emitowanie światła o określonej długości fali (800 nm), która pochłaniana jest przez barwnik włosa, zamieniana w energię cieplną, co powoduje trwałe uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za produkcję i odżywianie cebulki włosa.
Prekursorem, który zrewolucjonizował świat depilacji był LightSheer. Po pierwsze emitował światło lasera (niestety to pojęcie często jest błędnie używane, a raczej nadużywane w celach marketingowych), czyli spolaryzowaną wiązkę światła o określonej długości fali. Po drugie przeprowadzono szereg badań klinicznych, na podstawie których udowodniono, że melanina najlepiej pochłania światło o długości ok. 800 nm.
Tak jak każda technologia, również i ta ewoluuje i zyskuje nowe możliwości. Z czasem doprecyzowano, że najskuteczniej zastosować długość fali 810 nm. I tu pojawia się pierwsza różnica - Light Sheer emituje światło o długości 800 nm, Vectus 810 nm. Badania prowadzone były przez tę samą firmę - Palomar, producenta obydwu laserów, później kupioną przez Cynosure.
Ogromne znaczenie ma to, aby wiązka światła efektywnie dotarła do wszystkich włosów. Na załączonym zdjęciu można porównać rozmiary małej i dużej głowicy Vectusa i Light Sheera. Oczywiście łatwiej i szybciej pracuje się na większych głowicach. Ale co bardziej istotne, to ich obraz w podczerwieni. Zastosowana w Vectusie jednolita wiązka światła na całej powierzchni głowicy, umożliwia działanie laserem na włosy w sposób bardziej jednolity na całym obszarze okienka zabiegowego. Krótko mówiąc, wszystkie włosy, które znajdą się pod głowicą poddawane są depilacji.
Policzono, że stosując głowicę Vectusa, podczas jednego "strzału" lasera poddaje się depilacji o 56 % więcej włosów niż stosując Light Sheera.
Światło ma tę właściwość, że może się odbijać i ulegać rozproszeniu. Zanim wyemitowane światło lasera dotrze do melaniny zawartej we włosie, musi pokonać mnóstwo przeszkód. Trzeba pamiętać, że melanina znajduje się również w skórze. W Vectusie zastosowano opatentowaną technologię Photon Recycling, która polega na ponownym wykorzystaniu światła, w naturalny sposób odbijającego się od skóry. Światło, dzięki wbudowanym w głowicy lustrom, powraca , co powoduje, że impuls światła wykorzystywany jest w stu procentach radykalnie zwiększając efektywność zabiegu. Udowodniono, że czynnik wzmocnienia uzyskiwanego w procesie recyclingu fotonu zależy od stężenia melaniny w naskórku i wynosi około 1 w przypadku najciemniejszych fototypów skóry, a w przypadku jaśniejszych wzmocnienie jest 1,5 – 2 krotne. Dzięki temu, Vectus, jako jedyny laser na świecie radzi sobie również jasnymi i rudymi włosami.
Źródło: Badania kliniczne pt. „Optymalizacja lasera diodowego do trwałego usuwania włosów.” /James Childs, Phd / Richard Cohen, Phd /Mikhail Smirnov, Phd / Henry Zenzie / MS Gregory B.Altshuler, Phd Palomar Medical Technologies.
Wszystko o zabiegu depilacji laserowej - pytania i odpowiedzi

Wizyta zawsze zaczyna się od wypełnienia ankiety na temat stanu zdrowia Pacjenta. Następnie, w gabinecie zostaje oceniony stan jego skóry. Pieprzyki oraz niegroźne przebarwienia są maskowane białą kredką, aby nie zostały poddane działaniu lasera. Mamy wtedy pewność, że nie podrażnimy wrażliwych miejsc. W następnej kolejności, za pomocą urządzenia SkintelTM, zostają wykonane co najmniej trzy pomiary poziomu melaniny, na podstawie których są dobierane optymalne, spersonalizowane ustawienia mocy lasera. Sam zabieg polega na przyłożeniu głowicy lasera do depilowanego obszaru i emisji ukierunkowanej wiązki światła o zdefiniowanej długości fali. Światło pochłaniane jest przez barwnik włosa, co prowadzi do trwałego zniszczenia komórek odpowiedzialnych za jego wytwarzanie.
Jak przygotować się do pierwszego zabiegu:
Dzień przed zabiegiem należy ogolić obszar, który ma być depilowany używając maszynki jednorazowej lub kremu do depilacji. Absolutnie nie powinno się wyrywać włosów pęsetą i usuwać depilatorem bądź woskiem. Ważne jest, aby cebulka włosa była mocno osadzona na brodawce. Jeżeli do tej pory dana osoba pozbywała się owłosienia za pomocą wosku, depilatora bądź pęsety, musi zrezygnować z tych metod, odczekać około 4 tygodni i dopiero przyjść na zabieg depilacji laserowej.
Nie ma konieczności, a wręcz nie powinno się, zapuszczać włosów przed zabiegiem. W okresie dwóch tygodni od zaplanowanej depilacji laserowej nie powinno się opalać, należy również zrezygnować z samoopalaczy. Przed przyjściem do salonu kosmetycznego dobrze jest sprawdzić, czy suplementy diety, które zażywamy nie zawierają takich ziół jak dziurawiec, skrzyp polny, bądź pokrzywa, które mogą wywołać uczulenie na światło.
Czy zabieg depilacji laserowej Vectus jest bolesny:
Większość pacjentów odczuwa zabieg jako lekko odczuwalny. Podczas depilacji można poczuć niewielki ból, przypominający delikatne porażenie prądem. Niestety nie da się określić przed zabiegiem na ile będzie on bolesny dla konkretnej osoby. W MAWAWO mamy zarówno klientów, którzy potrafią zasnąć podczas zabiegu, a także takich, którzy odczuwają mocniejszy ból. Na szczęście, nawet jeżeli dana osoba odczuwa dyskomfort, to tylko przez ułamek sekundy, podczas emisji impulsu światła. Producent lasera Vectus, firma Cynosure Palomar, poprawił komfort pacjentów poprzez zamontowanie w laserze chłodzonych głowic. Skóra chłodzona jest przed, w trakcie i po emisji impulsu światła. Jeżeli istnieje taka potrzeba to dodatkowo stosujemy zimne, znieczulające kompresy.
Osobom szczególnie wrażliwym zalecamy, aby podczas jednego zabiegu nie wykonywać depilacji zbyt wielu partii ciała, ponieważ zazwyczaj wraz z czasem trwania zabiegu zwiększa się jego odczuwalność. Spowodowane jest to tym, że organizm zaabsorbował już dużą dawkę ciepła i zaczyna się bronić przed kolejnymi.
Jak wygląda skóra po zabiegu:
Należy zaznaczyć, że zabieg depilacji laserowej w żaden sposób nie ogranicza naszego codziennego funkcjonowania. Możemy iść do pracy, na uczelnię, na zakupy… Zdarza się, że po zabiegu skóra jest delikatnie zaczerwieniona i podrażniona. Nie należy się tym przejmować, jest to zupełnie naturalne. Efekt ten znika zazwyczaj po paru godzinach, maksymalnie po dwóch dniach. Jeżeli na depilowanym obszarze pojawi się strup, nie należy go zrywać. Strupy mogą powstać w miejscach, gdzie włosy były niedokładnie zgolone.
Zdarza się, że na zabieg decydują się osoby z mocnym owłosieniem na twarzy. Podczas depilacji laserowej, może zdarzyć się, że pojawią się czarne kropeczki w miejscach, gdzie rosną silniejsze włosy. Takie kropki znikają do trzech dni, dlatego często kiedy Klient umawia się na wizytę od razu dobieramy taki termin, aby nie kolidował z jego planami.
Czego możemy spodziewać się po pierwszym zabiegu:
Po pierwszym zabiegu można spodziewać się trwałego usunięcia ok 30-50% włosów. Należy pamiętać, że efekt zauważamy po 7-21 dniach, a nie bezpośrednio po depilacji. W pierwszych dniach po zabiegu włosy zupełnie normalnie, tak jak do tej pory, rosną. Następnie zaczynają stopniowo wypadać, po czym przychodzi przyjemny okres gładkości. Włosy, które odrosną są cieńsze, jaśniejsze i bardziej miękkie.
Jak dużo czasu zajmuje sam zabieg? Od czego zależy:
Czas trwania zabiegu przede wszystkim zależy od wielkości depilowanej powierzchni, ale także wrażliwości pacjenta. Czasami zdarza się, że trzeba zrobić przerwę, pacjent musi odpocząć, schłodzić się. Przykładowo depilacja pach trwa ok. 15 minut, bikini brazylijskiego 30 minut, a nóg ponad godzinę.
Co można, a czego nie wolno robić po zabiegu:
Jeżeli po zabiegu wystąpiło podrażnienie, można zastosować maść chłodzącą, maść łagodzącą np. Bepanthen lub zimny kompres. Nie należy dodatkowo podrażniać skóry. Oznacza to, że przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać sauny, solarium, peelingów oraz gorących kąpieli oraz aktywności, które mogą powodować podwyższone pocenie się.
Jakich części ciała nie depilujemy i dlaczego:
Absolutnie nie depilujemy obszaru wokół oczu, ponieważ istnieje ryzyko, że laser odbije się od kości i uszkodzi oko. Ponadto nie wykonuje się depilacji laserowej, gdzie występuje błona śluzowa, np. wnętrza nosa.
Rezultaty:
Po około dwóch tygodniach włosy zaczynają stopniowo wypadać. Najłatwiej i najszybciej pozbywa się włosów ciemnych i grubych. Niemniej jednak laser Cynosure Palomar Vectus świetnie radzi sobie również z włosami jasnymi i rudymi. Badania wskazują na 95% skuteczności usuwania niechcianego owłosienia. W celu uzyskania optymalnego efektu zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów na dany obszar. Ze względu na proces wzrostu włosa najlepiej wykonywać zabiegi w poniżej opisanych odstępach:
- 4-6 tygodni – pachy, bikini, przedramiona, twarz, dłonie
- 8-10 tygodni – nogi, plecy, pośladki
Dlaczego należy powtarzać zabiegi:
Aby depilacja laserowa była skuteczna, cebulka włosa musi być osadzona na brodawce, znajdującej się na dnie mieszka włosowego. W brodawce znajdują się naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczenie do włosa substancji budulcowych i odżywczych. Podczas depilacji dochodzi do zniszczenia wspomnianych naczyń krwionośnych, czyli zahamowania produkcji kolejnych cebulek. Część włosów, choć nie jesteśmy w stanie tego zaobserwować, jest już oderwanych od brodawek i niestety laser na nie nie zadziała. Dlatego musimy poczekać, aż samoistnie wypadną i w ich miejscu wytworzy się nowy, osadzony na brodawce włos.
Czy depilacja laserowa daje taki sam efekt dla każdego:
Nie. Osłabić efekt depilacji laserowej mogą nieleczone zaburzenia hormonalne, np. chora tarczyca, nadnercza lub policystyczne jajniki. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby przynajmniej 4 tygodnie przed zabiegiem oraz w trakcie trwania kuracji, nie wyrywać włosów z obszarów, które mają zostać poddane zabiegowi depilacji laserowej. Najlepsze i najszybsze efekty uzyskuje się zachowując zalecane odstępy czasu między zabiegami.
Czy rodzaj sprzętu, na którym wykonujemy zabieg ma znaczenie:
Bardzo duże. Przede wszystkim należy sprawdzić czy sprzęt używany w konkretnym salonie to na pewno laser. Zdarza się, że metoda IPL, której działanie również polega na emisji światła, nazywana jest laserem, choć w rzeczywistości nim nie jest. Ważne jest, aby światło lasera emitowane było na całej powierzchni okienka zabiegowego, a nie tylko na jego części. Jeżeli tylko część okienka zabiegowego emituje laser, nie pomoże nawet najlepszy operator, ponieważ nie jest w stanie kontrolować, które włosy zostały już „porażone”, a które nie. Dodatkowo w głowicy lasera Vectus, jako u jedynego na świecie, został zamontowany system specjalnych luster. Chodzi o to, że światło, które odbije się od skóry, trafia do luster, odbija się od nich i dociera do włosa. Oznacza to, że do włosa trafia znacznie więcej energii, niż w przypadku innych laserów, co przekłada się na nieporównywalnie wyższą skuteczność. Dodatkowym atutem Vectusa są głowice chłodzone w trybie ciągłym, co przekłada się na zwiększenie komfortu zabiegu.
Przeciwwskazania:
- Przechodzenie terapii retinoidami
- Cukrzyca
- Ciąża
- Karmienie piersią
- Alergie skórne
- Świeża opalenizna - należy odczekać co najmniej dwa tygodnie
- Bliznowiec
- Bielactwo
- Łuszczyca
- Epilepsja
- Uszkodzony naskórek
- Zażywanie leków przeciwzakrzepowych
- Rozrusznik serca
- Światłouczulające zioła i leki (np. dziurawiec, pokrzywa, skrzyp polny)
- Uczulenie na światło
- Niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne